Kadın girişimci çalıştığı işin patronu oldu

07.03.2015 17:08:13 tarihinde eklendi, 648 kez okundu
Ardahan´da elektriği ve suyu olmayan bir köyde doğan Nurcan Özdemir sekreter olarak çalıştığı yalıtım firmasında sektörle ilgili tüm incelikleri öğrenerek kendi işini kurdu. Kısa sürede zirveye yükselen ve 2012´de "Türkiye´nin Kadın Girişmicisi" ödülünü alan Özdemir, yakın zamanda üçüncü fabrikasını hizmete aldı.

Ardahan'da 1973 yılında elektriği ve suyu olmayan bir köyde doğan, iş hayatına sekreter olarak atıldığı yalıtım firmasında sektörle ilgili tüm incelikleri öğrenen girişimci Nurcan Özdemir, Bursa'da 1999'da kurduğu firmasıyla kısa sürede zirveye yükseldi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkokulu Ardıçdere köyünde, ortaokulu ise Ardahan Yatılı Bölge Okulunda tamamladığını belirterek, 1989 yılında ise ailesiyle Bursa'ya göç ettiklerini söyledi.

Ardıçdere'nin elektriğinin bulunduğunu ancak hala içme suyunun bulunmadığını dile getiren Özdemir, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesine maddi katkıda bulunabilmek için 1989'da bir tekstil fabrikasında işçi olarak bir sene kadar çalıştığını, daha sonra bir tanıdığı aracılığıyla avukat yanında sekreterlik yapmaya başladığını ifade etti.

Yarıda bıraktığı lise eğitimini açıktan bitirip 40 yaşında mezun olduğunu, şimdi ise üniversiteye gitmek istediğini aktaran Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avukat yanında çalışırken tanıştığım bir müvekkilin iş teklifiyle hayatımın akışı tamamen değişti. Yalıtım malzemeleri satan bu iş yerinde sekreter olarak çalışmaya başladım. 1998'de aynı firmadan satış ve pazarlama müdürü olarak kendi isteğimle ayrıldım ve aynı yıl evlendim. Bu süreçte çok önemli bir firmadan çok ciddi bir teklifi aldım ancak eşimle yaptığımız değerlendirmeler sonucu kendi iş yerimizi kurmaya karar verdik. 35 metrekarelik bir dükkan tuttuk, ilk kirayı kayınvalidemden aldığımız parayla ödedik. Kısa sürede bunun yakınında daha büyük bir dükkan tuttuk. 2007'ye kadar Bursa ve çevresinde pek çok iş yaptık. Bu süreçten sonra sattığımız ve uygulamasını yaptığımız yalıtım malzemesini üretmeye karar verdik. Bir sanayi sitesinde arsa alıp üretim tesisi kurduk. Kısa sürede ikinci fabrikayı da açıp yalıtımla ilgili 350'ye yakın ürünü üretmeye başladı. Başta Almanya olmak üzere yakın ülkelere ihracat yapıyoruz. Bu süreçte eşimden çok büyük destek gördüm. Ailem de bu noktaya gelmemde çok önemli pay sahibi oldu."

"Ben de hayal etmemiştim doğrusu"

Özdemir, iş yaşantısında Bursa ölçekli pek çok ödül aldığını ancak 2012 senesinde 6 bin 200 kadın girişimci arasından birinci seçilerek "Türkiye'nin Kadın Girişimcisi" ödülünü almanın kendisini daha da yüreklendirdiğine dikkati çekerek, bu moralle üçüncü fabrikayı kurup başka bir sektöre atılmaya karar verdiklerini vurguladı.

Çocukluk yıllarında iş kadını olma gibi bir hayali bulunmadığını, ilk iş yerini açtıklarında da bu kadar büyümeyi öngörmediklerini dile getiren Özdemir, şunları kaydetti:

"Sıfırdan buralara geleceksin, çok hayal edilebilecek bir şey değil. Ben de hayal etmemiştim doğrusu ama çalışınca, ülkede istikrar olunca, devletimizin de sayesinde bizler buraya geldik. İş yerimi açtığım 1999 yılında hiçbir destek yoktu. Şu anda gençlere, kadınlara çok büyük destekler var. Bence şu anki kadınlar daha şanslı. Şu anda kadın olarak önemseniyoruz. Şuna inanıyorum; kadınlar çok küçük sermayeleri çok büyük sermayeler haline getirebiliyor, çok büyük işler yapabiliyor. Artık kadınların desteklendiği ve önemsendiği bir toplumda yaşıyoruz. O yüzden kadın girişimciliğinin artacağına inanıyorum."

"Ayağınızı gazdan çekmeyin"

Özdemir, firma olarak kurumsal bir yapıya kavuştuklarını, bundan sonra siyasetle uğraşmak istediğini belirtti.

Devletin sağladığı imkanlar sayesinde işlerini büyüttüğünü vurgulayan Özdemir, aktif siyasetin içinde yer alıp gençler ve kadınlar için iyi bir rol model olmayı istediğini anlattı.

Kadınlara, "Ayağınızı gazdan çekmeyin. Şu anda hükümetimizin çok güzel destekleri var" önerisinde bulunan Özdemir, "Kadınlar her şeyi yapabilir. Ben de başardım, sıfırdan geldim. Ülkemizde özelikle son 10 yıldaki siyasi istikrarın etkisiyle ortaya çıkan büyümenin kadınlara ciddi anlamda pozitif yansıması oldu. Ülkemizdeki güven ortamı, sosyal, iş ve siyasi hayatta kadınların daha etkin rol oynamasına olanak sağlıyor. Ben de bu kadınlardan biri olarak ülkemizdeki güven ikliminin de etkisiyle yatırım yaptım ve bunun karşılığını da aldım. Bu iklimin sürmesi için bir iş kadını olarak taşın altına elimi koyarak çalışmalarımı sürdürüyorum" değerlendirmesinde bulundu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!



Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  




Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS