İmzayı atmadan önce bu testleri yapın

20.11.2017 18:09:42 tarihinde eklendi, 553 kez okundu
Evlilik öncesi yapılan sağlık muayenesinin önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Cengiz Uzun, önemli bir uyarı yaptı: Bu hastalıklarla ilgili mutlaka test yaptırın!

Evlilik öncesi yapılan sağlık muayenelerinde frengiden tüberküloza, AIDS´ten hepatite kadar birçok bulaşıcı hastalığı kontrol ettiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Cengiz Uzun, “Bu hastalıkların hepsinin tedavisi var. Evlenmeye engel bulaşıcı hastalık yok” dedi.
Evlilik öncesi yapılan sağlık muayenelerinin frengi, bel soğukluğu, yumuşak şankr, lepra, tüberküloz, AIDS, hepatit B ve hepatit C açısından değerlendirildiğini belirten Medicana International İstanbul Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü´nden Yrd. Doç. Dr. Cengiz Uzun, “Evlilik öncesi yapılan sağlık muayenesini bir tür evlilik öncesi danışmanlık gibi değerlendirmek gerekir. Bu hastalıkların hemen hepsinin tedavisi var. Ayrıca hepatit B için aşı mevcuttur” diye konuştu.

“TEDAVİ ÖNCESİ İYİ BİR DANIŞMANLIK GEREKİYOR”
Kan tahlili sayesinde, pek çok bulaşıcı hastalığın önüne geçilebilir.
Kan tahlili sayesinde, pek çok bulaşıcı hastalığın önüne geçilebilir.
Tedavi yöntemleri ve olasılıkların çiftlere anlatılması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Uzun, iyi bir danışmanlığın tüm tedavi yöntemlerinden önemli olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Uzun, hastalıkların tedavi yöntemleri hakkında şunları söyledi: “Frengi, bel soğukluğu, yumuşak şankr bir antibiyotik ile kolaylıkla tedavisi olan hastalıklardır. Tüberküloz da birkaç antibiyotiğin 6-12 ay gibi bir süre kullanımı ile iyileşen bir hastalıktır. Lepra (cüzzam) günümüzde rastladığımız bir hastalık değildir. Eş adaylarından birinde hepatit B saptanırsa, diğer kişinin birer ay ara ile ve ikinci aşıdan beş ay sonra yapılacak üç aşı ile koruyuculuğu sağlanabilir. Eğer zaman kısıtlı ise bazı durumlarda aşı ile birlikte antiserum da kullanabiliyoruz. AIDS ve hepatit C için de günümüzde tedavi amacıyla kullandığımız ilaçlar var. Örneğin hepatit C virüsü kandan tamamen yok edilebiliyor. HIV tedavisinde de kanda virüs negatifleştirilebiliyor. Evlilik öncesi kan testi ile AIDS, frengi ve hepatit B ve hepatit C virüslerine bakılabiliyor.”

KAN TESTLERİNE DİKKAT
Kişilerin sadece kan test sonuçlarına bakılarak karar verilmesinin doğru olmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Uzun, “Bazı durumlarda bu test sonuçları hastalık varlığını göstermese bile kişi o mikrobu taşıyor olabilir. Bunun dışında bakılamayan ve tam bir muayene yapılıp sorgulanmayan HPV, genital uçuk gibi hastalıklar ise atlanabiliyor. HPV kadınlarda rahim kanserine neden oluyor. Eğer erkekte varsa eşine bulaştırma olasılığına karşı HPV aşısı öneriliyor” dedi. Bazı durumlarda mikrop olsa da hastada herhangi bir şikayet olmadığını ifade eden Uzun, eşlerden birinde saptanan cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa, şikayet olmasa bile diğer eşe de tedavi verilmesi gerektiğini söyledi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS