Yörük kadınların eserleri ABD´de sergileniyor

02.10.2017 16:01:12 tarihinde eklendi, 424 kez okundu
"İlk defa bu tür eserleri sergiliyoruz. Yaklaşık 20 dokuma heybemiz var"- "Bir kadın olarak gururla ve zevkle söylüyorum bütün bu eserler, kadınlar tarafından yapıldı ve çok zor şartlarda dokundu"- "Bunlar sanat eseri. Çünkü dokuma

Yörük kadınların eserleri, New York'taki Metropolitan Sanat Müzesi'nde (Met) sergileniyor.

Serginin Türk küratörü Deniz Beyazıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19. yüzyılda Azerbaycan ve İran'daki göçebe Türk boylarından kadınların işlediği heybeler ve diğer dokuma eserleri New York'un ünlü müzesi Met'te sergilemeye başladıklarını belirtti.

Birçok kez el değiştiren dokuma eserlerin son sahibinin koleksiyonunu müzeye bağışladığı söyleyen Beyazıt, "İlk defa bu tür eserleri sergiliyoruz. Yaklaşık 20 dokuma heybemiz var. Bunların hepsi hediye olarak Gingsberg ailesinden geldi. Bu nedenle çok mutluyuz. Bu sergide heybelerin hangi göçmenlere ait olduğunu göstermeye çalışıyoruz." dedi.

Eserlerden birinin Türkiye'nin Suriye sınırına yakın Reyhanlı ilçesinden geldiğine işaret eden Beyazıt, sergide Azerbaycan ve İran'da yaşayan Türk kökenli Şahsevenlere ait dokumaların çoğunlukta olduğunu kaydetti.

Beyazıt, koleksiyonda Kaşgay, Bahtiyari ve Hamse Türklerine ait eserlerin de bulunduğunu söyledi.


- "Bütün eserler kadınlar tarafından yapıldı"

Beyazıt sergide yer alan eserlerin tamamının kadınlar tarafından yapıldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kadın olarak gururla ve zevkle söylüyorum bütün bu eserler, kadınlar tarafından yapıldı ve çok zor şartlarda dokundu. Genellikle yerde yapılıyor. Yünü, kumaşı kendileri hazırlıyorlar. Hayvanlarla yaşıyorlar ve o hayvanlardan yün yapıyorlar. Yünü kendileri boyuyorlar. Ondan sonra bu eserleri yapıyorlar. Aynı anda çalışıyorlar, yemek yapıyorlar, çocuklarına bakıyorlar."

Beyazıt, "Bunlar sanat eseri. Çünkü dokuma teknikleri çok karışık ve zor. Hepsi el işi. Bunları yapması uzun zaman alıyor. Bu insanlar, çok zor şartlarda yaşıyorlardı, dağlarda soğuk yerlerde. Bu eserler evlerine bir sıcaklık getiriyordu." dedi.

Eserlerin yeni sahibinin müze olduğunu ifade eden Beyazıt, "Bütün eserler William ve Inger Gingsberg çiftine aitti. Çift, 1970'te koleksiyon yapmaya başlamış. Yaklaşık 3 yıl önce bizle irtibata geçtiler. Eserleri bize vermeye karar verdiler. Biz de büyük bir zevkle kabul ettik ve sergi yapmaya karar verdik. Bu sergide gördükleriniz, eserlerin yarısı. Diğer yarısı da depoda." diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS