“Kadın Emeği Festivali” Şevval Sam konseriyle final yaptı

25.09.2017 15:04:40 tarihinde eklendi, 437 kez okundu
Çankaya Belediyesince düzenlenen ve üç gün süren “Kadın Emeği Festivali” ünlü sanatçı Şevval Sam’ın söylediği şarkı ve türkülerin ardından son buldu.

Çankaya Belediyesinin ilk kez bu yıl hayata geçirdiği kadınların el emeği ürünlerinin sergilenip satıldığı “Kadın Emeği Festivali” üç günün ardından son buldu.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda düzenlenen ve ilk gün Feryal Öney konseri, ikinci gün Füsun Demirel’in “Aşk Dersleri” adlı tek kişilik oyunu ile devam eden festivalin son gecesinde Şevval Sam sahne aldı. Festivalde stant açan yaklaşık yüz katılımcıyı yalnız bırakmayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, gece düzenlenen etkinliklere de katıldı. Ankara Genç İş Adamları Derneği Kadın Platformu’nun destek verdiği ve birçok sivil toplum kuruluşunun da yer aldığı festivalde, konserlerden kahkaha yogasına, tiyatrodan el emeği ürünlerin satışına ve çocuklara animasyona kadar birçok etkinlik yer aldı.

"Belediyecilik rantçının, talancının işi olamaz"

Festival’in kapanışında bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen, Atatürk’ün “Tek bir şeye ihtiyacımız var; o da çalışkan olmak” sözünü hatırlatarak bu sözü düstur edindiklerini belirtti. Çankaya Belediyesinin tarihinin en büyük yatırım dönemini yaşadığını belirten Taşdelen, “Belediyecilik rantçının, talancının işi olamaz. Belediyecilik yüreğinde insan sevgisi olanların işidir, belediyecilik Atatürkçülerin işidir. Çankaya’nın Atatürk’ün ilçesidir ve Türkiye’ye örnek olması gerekir. Bu nedenle gece gündüz çalışıyor ve en kıymetli arazilerimizi halkımıza hizmet verecek parklara, yüzme havuzlarına, kültür merkezlerine dönüştürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sizler, bizler, hepimiz ve Türk demokrasisi çok ciddi badireler atlatmışızdır, içinizde çok büyük sıkıntılar çeken yurttaşlarımız vardır” diyen Taşdelen, Hasan Hüseyin’in “Acıyı bal eyledik” şiirinden “Ekilir ekin geliriz, ezilir un geliriz, bir gider bin geliriz” mısralarını okudu.

Taşdelen, “Mustafa Kemal Atatürk’ün adını silmeye çalışanlara inat Atatürk’ün, İnönü’nün, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının ve o günden bu güne kadar bütün şehitlerimizin, askerimizin, polisimizin adını Çankaya’da yaşatmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kadın Emeği Festivali’ne katılanlara teşekkür eden Taşdelen, “Kadının ötekileştirildiği, ikinci sınıf yurttaş yapıldığı, cinsel istismarın ve kadına yönelik şiddetin alabildiğine yoğunlaştığı bir dönemde böyle bir festival yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli de, Çankaya’da yapılan bu güzel işlerin her zaman yanında olduklarını belirterek, CHP’nin kadın-erkek eşitliğinin savunucusu olduğunu söyledi. Dereli, kadınlar için pembe otobüs hazırlayan Malatya Belediye Başkanını ve Türkiye’de kadın-erkek eşitliğini yok sayanları kınadığını kaydetti.

"Biz Atatürk çocuklarıyız"

Demokratik olarak kadın hakları konusunda istenen noktada olunmadığını belirten Şevval Sam ise “Bu yolda inatla, azimle çalışmaya devam edeceğiz. Kadın emeğine sahip çıkılması gerekiyor. Biz Atatürk çocuklarıyız, ben bugün böyle kendimi özgürce sanatla var edebiliyorsam, bunu O’na borçluyum. O’nu saygı, hasret ve hürmetle anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nı dolduran binlerce kişi Sam’ın söylediği şarkı ve türkülere hep birlikte eşlik etti. Kadın, erkek, genç, yaşlı tüm Ankaralılar hareketli şarkılar eşliğinde gönüllerince eğlenerek “Kadın Emeği Festivali”nin kapanışını gerçekleştirdi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS