Şehit yakınlarının istihdamlarıyla ilgili düzenleme müjdesi

19.09.2017 18:56:29 tarihinde eklendi, 503 kez okundu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "Eğer şehit yakınımızın kardeşleri ya da anne-babasından istihdam hakkını kullanmayan olursa, iki hakkının da çocukları tarafından kullanabilmesi için bir düzenleme yapılacağının müjdecisi olayım." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "Önümüzdeki günlerde, eğer şehit yakınımızın kardeşleri ya da anne-babasından istihdam hakkını kullanmayan olursa, iki hakkının da çocukları tarafından kullanabilmesi için bir düzenleme yapılacağının müjdecisi olayım." dedi.

Bakan Kaya, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen programa katıldı.

"Bizler, tarihi, şehit ve gazilerimizin eşsiz fedakarlıklarıyla yazılmış kahraman bir milletiz." diyen Kaya, bugün millet olarak onurlu, izzetli bir duruş ortaya konuluyorsa bunun şehitler ve gaziler sayesinde olduğunu belirtti.

Bu milletin, tarihin hiçbir döneminde işgale, saldırıya, sultaya boyun eğmediğini, vatanı uğruna canını vermekten asla çekinmediğini ifade eden Kaya, toprağa, birliğe, demokrasiye göz dikenlerin, bu milletin sarsılmaz gücünü daima karşılarında bulduğunu söyledi.

Kaya, Çanakkale'de, Dumlupınar'da, Kocatepe'de, terörle mücadelede, en son olarak da 15 Temmuz gecesinde yepyeni bir kahramanlık destanının bu aziz milletin kanıyla, canıyla yazıldığını aktardı. 

Milletin milli, manevi değerlere yapılan saldırılar karşısında hiçbir zaman hesap yapmadığını, düşman saldırıları karşısında can vermekten çekinmediğini dile getiren Kaya, "Demokrasimize, egemenliğimize, bağımsızlığımıza kastedenler söz konusu olduğunda şehitliği de gaziliği de şeref sayar, kurşunların, tankların üzerine yürürüz. En son 15 Temmuz'da olduğu gibi." dedi.

Bakan Kaya, konuşmasında, Kahramankazan'da 15 Temmuz darbe girişiminde gazi olan Derya Ovacıklı'nın, "Bir bacak hiç önemli değil, canımız bu vatana feda olsun. Derya'nın ayağı, Ali'nin kolu değil, vatan ayakta, milletimiz dimdik, önemli olan bu. Zaten bu beden, vatan için ayaktaydı, vatana emanetti, vatana feda olmak için ayaktaydı, şükürler olsun ki o da nasip oldu." sözlerine de yer verdi.

"Sosyal desteklerimizi sürdüreceğiz"

Şehit yakınlarına eğitimden istihdama kadar birçok alanda sağlanan destek ve hizmetlerin çerçevesini vazife ve harp malullerini de kapsayacak şekilde genişlettiklerini hatırlatan Kaya, 2013'te yapılan hukuki düzenlemelerle vazife ve harp malullüğü kapsamındaki TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara bir istihdam hakkı sağladıklarını söyledi.

Başkasının yardım ve desteği olmadan yaşayamayacak derecede ağır malul olan gazilere sağlanan bakım desteğini, asgari ücretin net tutarından iki katına çıkarttıklarını anımsatan Kaya, şöyle konuştu:

"668 sayılı KHK ile yılda iki defa olan şehit yakını ve gazi atamalarında süreyi ve yaş sınırını kaldırdık. Önümüzdeki günlerde, eğer şehit yakınımızın kardeşleri ya da anne babasından istihdam hakkını kullanmayan olursa iki hakkının da çocukları tarafından kullanabilmesi için bir düzenleme yapılacağının müjdecisi olayım. Şehit yakını ve gazilerimize ekonomik ve sosyal desteklerimizi hiçbir maliyet hesabı yapmaksızın sürdüreceğiz."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS