Sahte Zeytinyağını Dondurarak Anlayın

31.08.2017 14:17:55 tarihinde eklendi, 461 kez okundu
Zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Haldun Coşkun, zeytinyağında kanola ve motor yağı sahteciliği yapıldığını belirterek, gerçek ile sahte zeytinyağını ayırt etmenin en kolay yolunun ’dondurma’ yöntemi olduğunu söyledi.

Zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Haldun Coşkun, zeytinyağında kanola ve motor yağı sahteciliği yapıldığını belirterek, gerçek ile sahte zeytinyağını ayırt etmenin en kolay yolunun 'dondurma' yöntemi olduğunu söyledi. Sahte zeytinyağının ölüm ve felce neden olduğuna vurgu yapan Coşkun, piyasadaki ucuz zeytinyağlarından uzak durulması gerektiğini bildirdi.

Kadim medeniyetlerden günümüze miras kalan sofraların vazgeçilmezi zeytinyağı da gelişen teknolojiyle birlikte her alanda olduğu gibi sahtecilerin kolay yoldan para kazanma aracı haline geldi.

Adanalı zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Coşkun, doğal zeytinyağını anlamanın en önemli unsurlarının renk, koku ve tat olduğunu söyledi. Sahte zeytinyağı üreticilerinin yüksek teknolojiden faydalandığına dikkat çeken Coşkun, ucuz fiyatlı zeytinyağlarından uzak durulması gerektiğini söyledi.

Zeytinyağındaki bazı sahteciliklere değinen Coşkun, motor yağı ve kanola yağıyla karıştırılan zeytinyağlarının insanları ölüme götüren sonuçlar doğuracağına vurgu yaptı. Coşkun, pek çok restoranda da bu ürünlerin kullanıldığı konusunda uyarıda bulundu.

Piyasada 'sağlıklı' olarak reklamı yapılan kanola yağının kolza bitkisinden üretildiğini aktaran Haldun Coşkun, "Kolza da biyodizelin hammaddesidir. Biyodizel fiyatları düştüğünde kolzayı kanola yapıp 'sağlığa faydalıdır' diye zeytinyağıyla karıştırıp piyasaya sürüyorlar" dedi.

Kalp ve damar hastalarının haklı olarak sızma zeytinyağına yöneldiğini ancak sahte zeytinyağına denk geldiklerinde en iyi olasılıkla 'felç' kalacaklarını öne süren Coşkun, "Sızma zeytin yağı felç ve kalp krizi gibi durumları engelliyor ancak bu yağa motor yağı karıştıran vicdansızlar sadece paranızı çalmıyor, canınıza kast ediyor. Cebinizden 100 lira çalabilirler, canınıza bir şey olmaz, sadece üzülürsünüz ama gerçek zeytin yağı diye motor yağı satarlarsa bu sağlığınıza kasttır" diye konuştu.

Zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı Haldun Coşkun, sahte zeytinyağının 'dondurma' yöntemiyle kolayca anlaşılacağını kaydederek şu bilgileri aktardı:

"Şüphelendiğiniz zeytinyağı ile gerçek olduğuna emin olduğunuz zeytinyağını buz kabında dondurun. Daha sonra bir bardağa aktarın. Eğer zeytinyağı içerisine başka bir yağ karıştırılmışsa, donma ve çözülme aşamasında kendisini belli eder. Sahte zeytinyağı şekilsiz olarak çabucak erir. Aynı anda gerçek zeytinyağı ise dolu dolu, blok halinde ve yavaş şekilde eriyecektir."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS