İşitme engelli sporcular için görüntülü çağrı merkezi

16.07.2017 14:51:07 tarihinde eklendi, 503 kez okundu
Samsun’da 18-30 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’na katılacak sporcuların acil durumlarda yardım isteyebilmeleri amacıyla görüntülü çağrı merkezi oluşturuldu.

Samsun’da 18-30 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’na katılacak sporcuların acil durumlarda yardım isteyebilmeleri için görüntülü çağrı merkezi oluşturuldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Olimpiyat Oyunları Teknoloji Direktörlüğü işbirliği ile Türk mühendisleri, 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’na katılacak 97 ülkeden 3 bin sporcunun sorunlarının anında çözülmesi için aplikasyon geliştirdi.

Akıllı cep telefonlarına indirilebilen "Deaflympics 2017" uygulaması sayesinde işitme engelli sporcuların her türlü sorununun kısa sürede çözüme kavuşturması hedefleniyor.

Samsun Hafif Raylı Sistem (SAMULAŞ) Tesisleri’nde hizmete giren görüntülü çağrı merkezi, oyunlar boyunca 24 saat hizmet verecek.

Bu kapsamda çağrı merkezinde işaret dilini bilen 6 görevli bulunacak. Görevliler, kendilerine iletilen sorunu konusuna göre merkezde bekleyen 112 Acil Servis veya emniyet görevlisine iletecek. Görevli de hemen sporcu ile iletişime geçerek sorunu çözecek.


"Olimpiyatlar tarihinde yapılan ilk aplikasyon"

SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, AA muhabirine, İşitme Engelliler Olimpiyatları tarihinde ilk kez görüntülü çağrı merkezi oluşturulduğunu söyledi.

Çağrı merkezine ulaşan işitme engelli sporcu veya misafirlerin sorunlarının hemen çözülmesi için sağlık, emniyet ve ulaşım konularında hizmet verdiklerini aktaran Gürkan, "Türk mühendislerinin geliştirdiği uygulamayı sporcular, akıllı telefonlarına indirecek ve buradan bizimle irtibata geçecek. Sporcular gezerken, spor müsabakası esnasında veya dinlendiği otelinde sıkıntısı oluştuğu anda bu uygulamadan bize ulaşacak. Biz de hemen ilgili kurumu oraya yönlendirerek sorunu çözeceğiz." dedi.

Olimpiyat Oyunları Teknoloji Direktörü Abdullah Köse de tamamen yerli ve milli bir yazılım yapıldığını vurgulayarak, "Olimpiyatlar tarihinde yapılan ilk aplikasyon olduğu için bizim için de büyük öneme sahip." ifadesini kullandı.

SAMULAŞ bünyesinde oluşturulan görüntülü çağrı merkezini gezen Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, sporculara yönelik oldukça güzel bir hizmetin yapılacağını kaydetti.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS