Bitkiler Küresel Gıda Krizinin Çözümü Olabilir mi?

02.07.2017 22:47:51 tarihinde eklendi, 470 kez okundu
Din, etik ya da sağlık gerekçeleriyle et yemeyi reddedenler, biraz yaratıcılıkla vejeteryan seçeneklere sofralarında rahatlıkla yer verebiliyor. Bitkiler, küresel gıda krizinin çözümünün de anahtarı olabilir.

Teknolojik gelişmeler, bitki bazlı yeni gıdaların bu soruna çözüm getirmesini amaçlıyor. Çoğu California’da bulunan birçok firmanın ürünleri, gerek Amerika’da gerekse başka ülkelerdeki süpermarketlerde satılıyor.

Bu, sıradan bir mutfak değil. Şefler, alışılmışın dışında kaynaklar kullanarak yumurta gibi gündelik gıdaları yeniden yaratıyor.

“Gıda sistemi içinde tamamen farklı içeriklere yer vermek, Ay’da yürümek gibi. Daha önce kimsenin yapmadığı bir işi yapıyoruz. Bu da oldukça zor.”

San Francisco’daki Hampton Creek firması robot teknolojisi sayesinde farklı bölgelerdeki bitkileri tanımlıyor ve geleneksel olarak hayvan kaynaklı olan gıdaları yeniden yaratıyor.

Örneğin mayonez.

“Farklı moleküler özelliklere bakıyor ve moleküler seviyedeki etkileşimleri belirliyoruz. Yeni bir içeriğin kekin kabarmasını sağlayıp sağlamadığını, mayonezin tadını güzelleştirip güzelleştirmediğini, kurabiyenin kıvamını tutturup tutturmadığını inceliyoruz.”

“Tarama yöntemleri ve veri bilimi, bu yeni teknolojinin hayata geçirilmesine imkan veriyor.”

Hampton Creek ürünlerini Amerika, Meksika ve Hong Kong’daki süpermarketlerde bulmak mümkün.

Bifteğe benzeyen bu köfte, Los Angeles’taki Beyond Meat firmasının laboratuarlarında yaratıldı. Eti moleküllerine ayıran uzmanlar, sarı bezelye ve soya proteinleri kullanarak hamburger köftesi üretti.

Uzmanlar, ette bulunan özellikleri bitkilerin dünyasında arıyor, pancar gibi bitkileri kullanarak bitkisel protein bazlı yeni gıdalar üretiyor.

“Bitkisel maddeler kullanıyoruz. Isıtma, soğutma, basınç gibi işlemlerle proteinleri yeniden biraraya getiriyoruz. Böylece bitkiler, hayvan kaslarının lifli dokusuna sahip oluyor.”

Peki bitkiler, küresel gıda krizinin çözümü olabilir mi?

“Asya, Afrika ve Hindistan’da hayvansal protein tüketiminin arttığı görülüyor. Küresel çapta bu talebi karşılayabileceğimizi sanmıyorum.”

“Gıda güvenliği, iklim değişikliği ve başka nedenler yüzünden ciddi bir sorun haline geliyor. Artan nüfusun kaliteli beslenmesini sağlamak için elimizdeki kaynakları arttırırsak gıda krizi riskini yokedebiliriz.”

Gıda sektöründeki şirketlere göre, alternatif protein kaynakları aramak, modası geçecek bir eğilimden çok küresel gıda krizine kapsamlı bir çözüm getirebilecek bir girişim olarak görülüyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS