Atık malzemelerden kostüm tasarlıyorlar,Sabancı Vakfı

24.04.2017 13:14:55 tarihinde eklendi, 518 kez okundu
Adana´da 19. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamındaki atölye çalışmasına katılan lise öğrencileri, gazete, atık plastik tabaklar, bardaklar, kaşık ve çatallar ile CD gibi malzemeler kullanarak birbirinden farklı kostümler hazırlıyor.

Sabancı Vakfı'nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlediği 19. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamındaki atölye çalışmasına katılan lise öğrencileri, gazete, atık plastik tabaklar, bardaklar, kaşık ve çatallar ile CD gibi malzemeleri kullanarak birbirinden farklı kostümler tasarlıyor.

Nisan ayı süresince devam eden festival kapsamında Hacı Sabancı Kültür Merkezi'nde başlatılan atölye çalışmasına katılan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencileri, giyim üretimi alanında farklı çalışmalara imza atmak için atık malzemeleri değerlendirmeyi öğreniyor.


Gazete, pipet, kağıt bardak, CD ve eski çöp poşeti, plastik tabak ve kaşık gibi parçaları sıcak silikon ile bant kullanarak bir araya getiren öğrenciler, birbirinden ilginç tasarımlar hazırlıyorlar.

Atölye çalışmasıyla, öğrencilerin farklı malzemeler kullanarak hayallerini gerçeğe dönüştürme becerisini kazanmaları hedefleniyor.

Atölye eğitmeni ve sahne tasarımcısı Özlem Karabay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere atık malzemelerden kostüm tasarımı yapmayı öğrettiklerini söyledi.

Giyim sektöründe lise öğrencilerinin yaratıcı fikirlerinden yaptıkları tasarımların dünyada çok kabul gören bir uygulama olduğunu belirten Karabay, "Bu uygulama dünyada yaygın olarak yapılıyor. Bu gibi sanat festivallerinde gençlerimizin yeteneklerini ortaya çıkarmasına fırsat tanıyoruz. Öğrencilerimiz cansız mankenleri giydirmekte oldukça başarılılar. Hayallerini buluntu malzemelere işleme fırsatı buluyorlar. Burada çok eğlenceli işler de çıkıyor." dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS